Program(Printable program as pdf)

Venue: Room S 420, Seminargebäude, Universitätsstraße 1

Wednesday, January 4

17:00 – 18:00 Early registration
18:00 – 19:00 Invited Speaker: Marcel den Dikken (City University of New York)
19:00 –
(page top)

Thursday, January 5

08:00 – 09:00 Registration
09:00 – 09:30 Organizing committee, Gereon Müller & Marcel den Dikken
Welcome & Opening
09:30 – 10:30 Invited Speaker: Rajesh Bhatt (UMass Amherst)
10:30 – 10:50 Coffee break
10:50 – 11:30 Cinzia Campanini & Marcel Pitteroff (University of Stuttgart)
11:30 – 12:10 Richard Zimmermann (University of Geneva)
12:10 – 12:50 Shintaro Hayashi (Yokohama National University)
12:50 – 14:30 Lunch break
14:30 – 15:10 Elena Curculescu (Université de Nice)
15:10 – 15:50 Carmen Florina Savu (University of Bukarest)
15:50 – 16:10 Coffee break
16:10 – 16:50 Eefje Boef (Meertens Instituut)
16:50 – 17:30 Peter Smith (University of Connecticut)
18:00 – 
(page top)

Friday, January 6

09:30 – 10:30 Invited Speaker: Marc van Oostendorp (Meertens Institute / Leiden University)
10:30 – 10:50 Coffee break
10:50 – 11:30 Semra Baturay (Boğaziçi University)
11:30 – 12:10 Violeta Martínez-Paricio (CASTL, University of Tromsø)
12:10 – 12:50 Regula Sutter (ELTE Budapest)
12:50 – 14:30 Lunch break
14:30 – 15:10 Micha Y. Breakstone (Hebrew University)
15:10 – 15:50 Luca Ducceschi (Uil/Ots)
15:50 – 16:30 Teresa Maria Xiqués (CLT, Autonomous University of Barcelona)
16:30 – 16:50 Coffee break
16:50 – 17:50 Invited Speaker: Daniel Hole (Humdoldt University of Berlin)
19:00 –
(page top)

Saturday, January 7

09:30 – 10:30 Invited Speaker: Andrew Nevins (University College London)
10:30 – 10:50 Coffee break
10:50 – 11:30 Fryni Panayidou (Queen Mary, University of London)
11:30 – 12:10 Mikhail Knyazev (Utrecht Institute of Linguistics)
12:10 – 12:50 Marta Wierzba (University of Potsdam)
12:50 – 14:30 Lunch break
14:30 – 15:10 Ekaterina Chernova (University of Girona)
15:10 – 15:50 Joseph DeVeaugh-Geiss (Universität Potsdam)
15:50 – 16:10 Coffee break
16:10 – 16:50 Adrienn Janosi (CRISSP, Hogeschool-Universiteit Brussel)
16:50 – 17:30 Georg Höhn (University College London)
17:30 – Organizing committee & SOLE Board
Closing & Farewell
(page top)

Alternate Speakers